Obnoviteľné zdroje energie

Vývoj spotreby energie na našej planéte ma exponenciálne rastúci charakter. Zásoby fosílnych palív nie sú také veľké, aby si ľudstvo mohlo dovoliť plne sa na ne spoliehať. Navyše, nerovnomernosť ich rozdelenia a z toho vyplývajúca nutnosť ich prepravy na veľké vzdialenosti, neprispieva k snahám o zachovanie trvalo udržateľného rozvoja. Z tohto dôvodu sa javí ako najvýhodnejšie využívať energiu priamo v mieste jej vzniku.

Obnoviteľne energetické zdroje sú jednou z ciest, ktorou je nutne sa uberať, ak chceme zabezpečiť väčšiu diverzifikáciu a rozloženie energetických zdrojov. Ich využívanie vo svetovom merítku snáď nikdy nebude natoľko rozsiahle, aby komplexne pokrylo energetickú spotrebu. Tvorí však čoraz vyššie percento v podiele využívaní jednotlivých druhov energie.

 

 

Potenciál využívania obnoviteľných energetických zdrojov na Slovensku

Celkový potenciál sa uvádza 96753 TJ/rok (resp. 26 876 GWh/rok). Ak k tomu pripočítame aj veľké vodné elektrárne, stúpne toto číslo na 116 816 TJ/rok (resp. 32 449 GWh/rok). Nasledujúca tabuľka poskytuje prehľad o technicky využiteľnom potenciáli OZE na Slovensku. Celková hodnota technicky využiteľného potenciálu zahŕňa výrobu tepelnej i elektrickej energie.

 

Štruktúra podľa druhu primárneho zdroja energie

Z hľadiska prírodných podmienok a súčasných technologických možností krajiny je SR chudobná na primárne palivovo-energetické zdroje. Najdôležitejším domácim zdrojom fosílnych palív je hnedé uhlie a lignit. Spotreba čierneho uhlia (130 PJ) je prakticky 100 % krytá dovozom z RF, ČR, Poľska a Ukrajiny. Prakticky analogická situácia je aj v oblasti kvapalných a plynných zdrojov energie. Obnoviteľné zdroje energie (OZE) sa na celkovej spotrebe PEZ podieľajú len 2,6 %, aj keď existuje vysoký potenciál na ich využitie - menovite u biomasy, veľkých vodných elektrární a u geotermálnej energii.

Tuhé palivá                              23%

Ropa a petrolejové produkty     18%

Zemný plyn                             31%

Jadrová energia                       26%

Obnoviteľné zdroje                    2%

 

Štruktúra podľa inštalovaného výkonu

Dostatok zdrojov elektriny v podmienkach SR znamená nepretržite udržiavať vyrovnaný pomer inštalovaných zdrojov elektriny vybudovaných na území SR k výške očakávanej spotreby v jednotlivých rokoch v časovom horizonte 25 až 30 rokov. Pritom je žiaduce dodržať zásadu, aby v žiadnom roku sledovaného obdobia nevznikol deficit inštalovaného výkonu vlastných zdrojov elektrickej energie vybudovaných na území SR vyšší ako 15 % oproti výške očakávanej spotreby elektrickej energie v SR. V neposlednom rade je cieľom uvedenej stratégie zaistenie bezpečnej, spoľahlivej a efektívnej dodávky elektrickej energie (systémovej spoľahlivosti) s prihliadnutím na ochranu životného prostredia, trvalo udržateľný rozvoj a technickú bezpečnosť.

Slovenská republika mala do roku 2006 optimálnu výkonovú štruktúru zdrojov. Z celkového inštalovaného výkonu 8.157 MW v roku 2006 boli tieto približne rovnomerne rozdelené medzi jadrové (32%), tepelné (38%) a vodné (30%) elektrárne. Na výrobe elektriny, ktorá v roku 2006 dosiahla 31,2 TWh sa však jadrové elektrárne podieľali takmer 60 %.

 

Priestorové rozmiestnenie fotovoltických zdrojov

Z jednotlivých kartografických výstupov je možné sledovať dominantné zastúpenie solárnych elektrární na strednom Slovensku, teda až 40% všetkých FV zdrojov a 51,5% celkového inštalovaného výkonu na Slovensku. Výrazné zastúpenie majú jednoznačne južné okresy Lučenec (79,2 MW), Veľký Krtíš (35,1 MW), Revúca (31,5 MW), Rimavská Sobota (28,3 MW) a Krupina (13,5 MW). Tieto okresy majú aj najvyššie hodnoty globálneho horizontálneho žiarenia ktoré dosahujú viac ako 1150 kWh/m2, čiže sa dá správne predpokladať o vysokej závislosti rozmiestnenia. V tejto oblasti sa taktiež nachádza aj najväčšia koncentrácia fotovoltických elektrárni na Slovensku, ktorou je územie mesta Lučenec so sumárnym inštalovaným výkonom až 44,3 MW. V prepočte inštalovaného výkonu v okrese Lučenec tak na 1 obyvateľa okresu pripadá až 1090 W (približne 4-5 panelov). Oveľa menšie koncentrácie ako v meste Lučenec sa nachádzajú na území obce Buzitka a mesta Tornaľa (obe po 17 MW) (Obr.2). Vysoké hodnoty prepočtu inštalovaného výkonu na 1 obyvateľa okresu majú okresy Revúca (780 W/ob.), Veľký Krtíš (770 W/ob.) a Krupina (600 W/ob.)